דלג לתוכן המרכזי
מבזקים
מבזק לדוגמה
............................
מלא את הטופס לקבלת פרטים
או צור קשר בטלפון 052-360-6336
מהספר "אירידולוגיה"

מתוך הספר "אירידולוגיה"

אירידולוגיה, אבחון קשתית העין מתוך הספר

"אירדולוגיה" מאת ד"ר שלומית תמיר Ph.D 


אירידולוגיה היא תורה העוסקת באבחון מצב בריאות הרקמות בגוף, דרך הסתכלות בקשתית העין. זוהי אחת מהתורות האבחוניות העתיקות בעולם, עוד מימי המצרים הקדמונים. סיפור תגלית השיטה מסביר את הקשר המדעי שלה. היה זה ד"ר וון וואזקלי שגילה לראשונה, בשנת 1840, נקודה שחורה בעיניו של ינשוף, כאשר טיפל בכנפו השבורה. ד"ר וון ואזקאלי ליפף את הכנף השבורה וטיפל בה ומספר שבועות מאוחר יותר הוא גילה, בעינו של הינשוף, סיבים בהירים על אותה נקודה שחורה שראה בקשתית בזמן שהכנף טופלה. ד"ר וון ווזקאלי הבין כי מדובר בקשר בין האיברים למיקומם בקשתית העין, וקשר בין מצב הרקמות לסימנים שמופיעים בקשתית העין. בהמשך, החל ד"ר וואזקלי לבחון את מטופליו לפני ואחרי ניתוחים שונים וכן מטופלים שנטלו תרופות לאיזון וריפוי הגוף. הוא החל לשרטט מפות וללמוד את תורת האירידולוגיה בצורה מדעית.
הסבר מדעי נוסף לכך שהעיניים הן הראי של הגוף והנפש, טמון בכך שלמעשה, האיבר הראשון שמתפתח בקיר קידמת המוח אצל העובר, כבר בגיל 22 יום, הן העיניים, יחד עם עצבי האקטודרם של המוח והעיניים הן היחידות העשויות מרקמות המוח. העיניים מופיעות לראשונה כחריצים ומתפתחות לאיברים אופטיים אחרים. כבר בגיל שישה שבועות מתפתחת הקשתית, היא החלק הצבעוני של העיניים, בו מתמקד האבחון האירידולוגי.
הקשתית עשויה מאלפי כלי דם, שעשויים לנוע על ידי תאי שריר ולשנות את צורתם. לכן, כבר בשלב העוברי הקשתית הנבנית עשויה לשנות את צורתה בהתאם לתזונתה של האם הנושאת ברחמה את עוברה, תחושותיה והרגשתה הכללית. לכן ניתן לגלות מתחת לפנס וזכוכית מגדלת, קשתיות שונות בצורתן.
הסינים טוענים, שקשתית בריאה של עובר היא זו השייכת לאם אשר ניקתה והכינה את גופה כחצי שנה לפחות בטרם "אירחה" ברחמה עובר. לטענתם, יש לנקות את הכבד, המעיים, הכליות והדם מרעלים, את הסמפונות מליחה ואת המוח מפסולת מנטלית. העובר ניזון פיזית ומנטלית מן האם לפיכך, אנו מקבלים בקשתית את התורשה כבר בשלב העוברי.
יש משמעות אבחונית לצבעי הקשתית, מרקם הקשתית ולכל כתם, נקודה וקו בקשתית. אם נתבונן באופן כללי רק על הצבע של קשתית העין, נוכל גם אז להבחין בדברים רבים: לדוגמה, בעיניים כחולות אם נמצא גוונים שונים של עיניים כחולות-לבנות, יצביעו על נטייה לראומטיזם. עיניים כחולות בגוון אפרפר יצביעו על עייפות פיסית וחילוף חומרים איטי. גוונים נוספים, רבים ושונים של עיניים כחולות, מצביעים על מצב כללי של הרקמות וחולשות שונות.
עיניים חומות יכולות להיות בעלי גוון כתום, מה שיצביע על נטייה לסוכרת. עיניים חומות צהבהבות בהירות יצביעו על נטייה לחוסר איזון הורמונלי או רגישות במערכת האוריגינלית.
מעניין לראות, שלכל קשתית ולא משנה באיזו צבע היא, יש איזושהי צורה המאפיינת אותה או מעין תווי פנים המתאימות לה. ניתן לראות קשתיות רבות הדומות במרקם שלהן לפרח, או קשתיות הנראות כמו קרני שמש וקיימים עוד עשרות איפיונים אחרים.
אירידיולוגיים מגדירים את איפיון הקשתית או תווי הקשתית כ"קונסטיטוציה" ועל פי איתור הקונסטיטוציה יוכל האירידולוג להגדיר את אישיות המטופל ואת מסלול המחלה של המטופל - מגיל 6 ועד זקנה. חשוב לציין שניתן להבחין זאת החל מגיל 6, שכן בגיל זה מסתיימת הקשתית להיבנות.
ל"סימנים" - הנקודות, הכתמים, החללים והקווים המופיעים בקשתית העין, יש משמעות מבחינת המיקום בו יופיע והסימן עצמו. חללים הנקראים "לקונות" הנראים כמעין חורים ומפוזרים בקשתית בצורה לא מאורגנת, יצביעו על חולשה נרכשת, וככל שיהיו יותר כהים כך יצביעו על חולשה מתקדמת יותר. חללים בהירים יצביעו על חולשה אקוטית, חללים אפורים יצביעו על חולשה תת-אקוטית ואילו חללים שחורים יצביעו על חולשה כרונית של אותו איבר אותו הם מסמנים.
נוכל לראות גם תורשה באמצעות הסימנים. אלה הם סימנים המאופיינים במראה של כתמי צמר גפן, מפוזרים בקשתית ונקראים ברובם "פסורות". נקודות קטנטנות וצבעוניות בקשתית יצביעו על תרופות מדורי דורות שלא נוקו מן הגוף ועברו בתורשה. פסורות כתומות לדוגמה, יצביעו על נטייה תורשתית לסוכרת.
היכולת לאתר תורשה מוקדמת, מסייעת למנוע ממחלות לצאת אל הפועל. לדוגמה, ילד בגיל צעיר עם סימני תורשה כאלה, יוכל למנוע את התורשה עם תזונה נכונה מוקדמת.
קרוב לאישון מצוי קו הנקרא "קו העטרה האוטונומית". צורתו של הקו ומיקומו ביחס לאישון יצביע על צורת שרירי המעיים: מעיים בלוניים, ספסמוטיים, צניחת מעיים או הידבקויות במעיים, את כל אלו נוכל לאבחן באופן מדויק על ידי הסתכלות בקשתית.
יותר מכך התורה האבחונית טוענת, שכל פסולת שיש במעי הגס משפיעה על בריאותם של שאר הרקמות בגוף, מתוך ההנחה שאיכות מזונן של הרקמות תלוי בניקיון הדם שנספג מהמעי הדק לשאר הרקמות בגוף. דרך הסתכלות בקשתית נוכל לצפות מהיכן מגיעה הפסולת, מהי הסיבה לפסולת ואיך משפיעה הפסולת על איזה איבר - האם הפסולת במעי הגס היא כתוצאה מחולשה של הכבד וחולשת בלוטת התריס... האם הפסולת במעיים היא כתוצאה מקנדידה.. ישנן אלפי סיבות שונות.
רבים מקהילת הרופאים הקונבנציונאלים הנעזרים באירידולוגיה באבחון ובאיתור סוגיות סימפטומים של מטופלים, מכנים את האירידולוגיה "אבחון סי- טי". כאשר אדם מתלונן על כאבי ראש ללא ממצא פתולוגי, יוכל האירידולוג לראות, באופן מדויק יותר, את הסיבה לכאבי הראש היות וסיכום החולשות הנרכשות והתורשה של כל הרקמות בגוף "רשומים" לפניו בקשתית העין. הוא יוכל להבין ביתר קלות את הסיבה לסימפטומים של המטופל, למשל בכאבי הראש יכולות להיות סיבות רבות כמו : לחץ-דם לא מאוזן, חוסר איזון הסוכרים, קנדידה, פסולת במעיים, עצירות, זרימת דם לא מספקת למוח, מתח בכלי הדם בגולגולת, סינוסים מלאים בליחה או דלקתיים, אנמיה, בעיות בחוליות הצוואריות ועוד. את כל הסיבות האלה ניתן לראות בבירור בקשתית העין.
האירידולוגיה אינה פוסחת על האבחון המנטלי. במפת קשתית העין משורטט אזור המוח באופן ברור: אזור המוח מחולק ל- 9 אזורים ברורים, כשלכל אזור יש משמעות מנטלית המתקשרת לחולשות פיזיות. דוגמאות לאזורים בולטים במוח: אזור ה"מרה השחורה", אזור שמאפיין הדחקה של משברים או מצבים בחיים פנימה, מה שיגרום ל"היתקעויות" בחלק הפיזי של הרקמות. נוכל לראות זאת בקשתית על ידי ציסטות, גידולים ומיומות. אזור אחר באזור המוח, המדבר על חיי המין שלנו, הסיפוק שלנו בחיים ועוד, נקרא אזור היצירה והיצריות. זהו אזור שחוסר איזון בו יכול לפגוע בבלוטות האנדוקריניות שלנו.
האירידולוגיה אינה מאבחנת מחלות, היא מאבחנת חולשות, בין אם הן נרכשות או תורשתיות. ניתן לאבחן חולשה של הלב, לדוגמה, אך לא ניתן לעמוד אודות סוג המחלה המערבית המאפיינת את החולשה של הלב לעומת זאת, היכולת לראות ביחד את מצבן של כל הרקמות בגוף, מאפשרת למטפל לערוך הקשרים בין האיברים והמערכות השונות ולאבחן את הסיבה לאוסף התלונות שמביא המטופל.
חשוב לציין ולהדגיש, שבגלל שיש לאירידולוג יכולת לראות דברים לטווח הארוך מבחינת נטיות המסוכנות לעתיד, חשוב שאירידולוג מקצועי, כזה היודע להגדיר את החולשות בצורה פרופורציונלית, יטפל נכון על מנת למנוע את הסכנה ולהיות במעקב. חשוב לציין כי היכולת האירידולוג לתרגם נכון את חולשותיו של הגוף, היא רק חלק מהאמנות של האירידולוגיה. יש חשיבות עצומה ליכולת של האירידולוג לתקשר עם המטופל ולתרגם בפני המטופל בשפתו שלו את הרגישויות של המטופל, כך שהמטופל בסופו של דבר יוכל לטפל בעצמו על ידי מודעות ואבני דרך שהמטפל יעניק לו.

 


"נוכל לנבא את מסלול המחלה העתידי של האדם ולטפל בחולשותיו לפני שאלה משתלטות על חייו באמצעות תהליכי חשיבה היוצרים השתנות דורית."
שלומית 2010